خانه >> Uncategorized @fa >> اکرم منفرد آریا، اولین زن خلبان ایرانی

اکرم منفرد آریا، اولین زن خلبان ایرانی

اکرم منفرد آریا در سال ۱۹۴۶ میلادی در تهران متولّد شد. او اوّلین خلبان زن ایرانی است. در سال ۱۳۵۳ (۱۹۷۴) و در حالی که ازدواج کرده بود آموزش‌های خود را در زمینه پرواز ادامه داد که منجر به تغییر زندگی اش از یک زن خانه‌دار به اوّلین زن خلبان ایرانی شد. این به خودی خود قابل توجه بود چرا که منفرد آریا در آن زمان مادر پنج فرزند دو تا یازده ساله بود.

وی آموزش خلبانی خود را در هواپیماهای گلايدر (Engineless) آغاز کرد و پس از دریافت مدرک خود از مدرسه خلبانی دوشان‌تپه کار خود را در مدرسه خلبانی قلعه مرغی در جهت شروع پرواز انواع مختلف هواپیماهای تک و دو موتوره ادامه داد. بعد از این که آموزش‌های خود را به طور کامل با موفقیت به پایان رساند دومین مدرک خود را دریافت کرد و تا قبل از شروع انقلاب ۱۳۵۷ به پرواز خود ادامه داد. به استثنای شاهزاده فاطمه پهلوی او اوّلین زنی بود که برای دریافت مجوّز خلبانی در ایران تلاش کرده است.

در سال ۱۹۷۴ در حالی که متأهّل و دارای ۵ فرزند بود، شروع به آموزش خلبانی در باشگاه سلطنتی حمل ونقل هوایی کرد. او در پایگاه دوشان‌تپه به دانش آموزانی که مایل به یادگیری رشتهٔ خلبانی بودند درس می‌داد.

پس از دریافت مجوّز راندن هواپیماهای گلایدر او در اکتبر همان سال به پایگاه پرواز قلعه مرغی به منظور یادگیری دروس مربوط به هواپیماهای تک و دو موتوره، رفت. او آموزش خود را با سسنا۱۷۲ شروع کرد و تنها با ۱۴ ساعت پرواز موفّق شد که اوّلین پرواز انفرادی خود را انجام دهد.

مراحل بعدی آموزش او شامل پرواز در شب و پرواز برای مسافت‌های طولانی به تعدادی از شهرها مانند تبریز، کرمانشاه، اهواز، اصفهان، و رشت بود. او در طی ۴ سال پرواز خود، ۵۰ ساعت به صورت انفرادی و ۱۵۰ ساعت به همراه مربی اش در شب و روز پرواز کرد.

علاوه بر این او در ادامهٔ مراحل عملی آموزش خود، درس‌هایی با عناوین: علم مربوط به حرکت اجسام در گازها وهوا، موتور، ابزاردقیق، هواشناسی، ناوبری و زبان انگلیسی را آموخت. پس از اخذ گواهینامه‌های خلبانی خود، او دو کاری را که مایل به انجام دادن آن‌ها است ارائه می‌دهد: یکی به عنوان مربی پرواز در باشگاه سلطنتی حمل و نقل هوایی و دیگری به عنوان خلبان برای هواپیماهای دو موتوره در خطوط هوایی Air-Asseman.

اما او به هر حال قادر به دنبال کردن حرفه خود ویا آموزش بیشتر در این زمینه با توجه به انقلاب در ایران نبود. بعدها در سال ۱۹۸۹ و در حالی که در سوئد زندگی می‌کند، او درس‌های پرواز خود را همراه با درس‌های تئوری اش در مدرسه حمل و نقل Bromma در ادامه می‌دهد و در استکهلم مجوز سوئدی خود را دریافت می‌کند.

در طول سال‌های پروازش، او به تعدادی زیادی از باشگاه‌های حمل و نقل هوایی سلطنتی در شهرها و کشورهای مختلفی دعوت شده است. همچنین، وی زندگینامه خود را در کتابی که توسط سازمان زنان ایران به نام لحظه‌ها و تلاشها به چاپ رسانیده است. او یک کپی از این کتاب به همراه لوح تقدیر از خانم مهنازافخمی وزیر امور زنان در آن وقت دریافت کرد.

پس از انقلاب در ایران اکرم منفردآریا به همراه فرزندانش ایران را ترک و به سوئد مهاجرت کرد. او در حال حاضر عضو انجمن نویسندگان سوئد است.

در آوریل سال ۱۹۹۹ اوّلین کتاب او به نام پژواک عشق در سوئد منتشر شد. پژواک عشق کتابی است در مورد جدایی، میهن، مهاجرت و حقوق سیاسی زنان. کتاب دوّم او در سال ۲۰۰۰ با نام سرگذشته پری به چاپ رسید. تا به امروز ۱۵ کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و سوئدی منتشر شده است. آخرین کتاب او خودزندگینامه (auto-biography)است که در اوایل تابستان ۲۰۱۲ منتشر شده بود. او در این کتاب زندگی شخصی اش را به تصویر می‌کشد. او اغلب توسط بسیاری از کتابخانه‌ها به منظور ارائه آثارش دعوت شده است. تا به حال روزنامه‌های وشبکه‌های رادیو و تلویزیونی سوئدی مختلفی با او مصاحبه کرده‌اند. او در مجالس فرهنگی و ادبی متعددی که در کتابخانه‌هایی مانند کتابخانه بین‌المللی و موزه‌هایی مانند (Medelhavsmuseet)حضور داشته است.

This post is also available in: English

Check Also

زندگی مونیکا اشتابِ آلمانی وقف فوتبال زنان جهان شده است

برای مونیکا اشتاب زندگی بدون توپ مفهومی ندارد. این عشق و علاقه اوست که به …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *